Domek holenderski

Odległość do plaży ok. 3 km.
Odległość do centrum miasta ok. 2 km.

Adres: 
Stefan Krzos
78-100 Kołobrzeg-Budzistowo

ul. Słoneczna 11
tel: 500 514 509
www.kolobrzeg-pokoje.pl

Udogodnienia dla Gości

Oferujemy Państwu domek holenderski znajdujący się w miejscowości Budzistowo (przedmieście Kołobrzegu) na dużej ogrodowej działce. Domek ma wymiary: szerokość 3 m i długość 9,5 m, i może pomieścić maksymalnie 6 osób. Składa się z dwóch sypialni, kuchni, łazienki z prysznicem. Kuchnia wyposażona jest w: kuchnię gazową, lodówkę, bieżącą wodę, zlewozmywak, naczynia, sztućce, szafki. Do domku podłączona jest energia elektryczna i sprawna kanalizacja. Wszystkie pomieszczenia mają możliwość włączenia ogrzewania. W domku jest duży telewizor. Przed domkiem jest taras ogrodowy ze stołem, krzesłami, leżakami i parasolem.

Jadąc z kierunku Białogardu, przed Kołobrzegiem za rondem skręcić w lewo w ulicę Bolesława Chrobrego. 

Jadąc z Kołobrzegu za rondem im. Jerzego Patana skręcić w prawo w ulicę Bolesława Chrobrego.

Cena wynajęcia domku na 1 dobę wynosi 120,- zł
Preferujemy dłuższe pobyty, minimum 3 dniowe.
Przy dłuższych pobytach – możliwość negocjacji cen.
Rezerwacja telefoniczna: 500 514 509
Rezerwacja domku będzie realizowana po wpłaceniu zadatku w wysokości 20% wartości pobytu.
Nr konta bankowego do wpłat: 70 2490 0005 0000 4000 4919 7084
Alior Bank o/Kołobrzeg
W tytule przelewu proszę podać termin rezerwacji oraz numer telefonu kontaktowego – potwierdzamy otrzymanie zadatku.

Historia Budzistowa sięga VIII wieku. To tutaj był zlokalizowany przedlokacyjny Kołobrzeg, na co wskazuje stara niemiecka nazwa miejscowości – Altstadt – “Stare Miasto”. W połowie IX wieku na terenie obecnej wsi powstał gród, który z czasem stał się centrum polityczno-gospodarczym regionu. Gród był ufortyfikowany. Wokół posiadał wysoki wał drewniano-ziemny, widoczny do dzisiaj. Z upływem lat gród przeradzał się w niewielki ośrodek miejski. Od południa i północy powstawały podgrodzia, oraz mały port nad rzeką.
W połowie X wieku gród wraz z całym Pomorzem znalazł się w granicach państwa polskiego. Pierwszy raz wzmiankowany jest w roku 1000 w kronikach Thietmara jako Kołobrzeg. To właśnie tutaj stała pierwsza katedra kołobrzeska, była ona siedzibą biskupstwa. Ówczesny Kołobrzeg na miejscu dzisiejszego Budzistowa mógł liczyć od dwóch do czterech tysięcy mieszkańców. W początkach XII wieku gród został zdobyty przez Bolesława Krzywoustego, opisał to Gall Anonim, a potwierdziły XX wieczne badania archeologiczne. Aktualnie Budzistowo liczy około 800 mieszkańców.
Każdy, kogo nuży zgiełk miasta, może poszukać miejsca wypoczynku w licznych na terenie wsi prywatnych kwaterach, pensjonatach i hotelach urządzonych
w zabytkowych pałacach. Można tu znaleźć miejsca noclegowe w kwaterach o bardzo wysokim standardzie, atrakcyjne miejsca do rekreacji i wiele miejsc i obiektów do zwiedzania. W centrum wsi znajduje się stadnina koni i ośrodek hipoterapii. Dojechać do Budzistowa możemy nie tylko samochodem, ale też ścieżką rowerową. Jeżeli chcemy lepiej poznać historię Budzistowa warto poszukać jej śladów w kołobrzeskim muzeum. Eksponaty związane z dawnym wczesnośredniowiecznym miastem pochodzą właśnie stąd. Tu też znajduje się jedno z najważniejszych świadectw przeszłości kościół św. Jana, z 1222 r., najstarszy ceglany zabytek architektury sakralnej na Pomorzu.

Zabytki wczesnośredniowieczne
W centrum Budzistowa położone jest grodzisko wyżynne wczesnośredniowieczne.
Są tu miejsca prowadzonych wielokrotnych wykopalisk oraz wiele miejsc, łącznie 46 stanowisk archeologicznych, w większości nigdy niezbadanych.
W muzeum w Kołobrzegu znajduje się makieta słowiańskiego wczesnośredniowiecznego grodu zbudowana na podstawie wyników badań prof. Leciejewicza i wydobyte podczas tutejszych wykopalisk niezwykle cenne zabytki. Znajdują się tam przedmioty z rogu, bursztynu, ze skóry. Jak wykazały badania dendrochronologiczne gród datowany jest na VII w.

Kościół Jana Chrzciciela
Kościół pw. św. Jana Chrzciciela z 1222 r. położony jest na skraju północno- wschodniego podgrodzia. Kościółek jest jedynym zabytkiem wczesnośredniowiecznym Kołobrzegu i najstarszym obiektem ceglanym architektury sakralnej na Pomorzu Środkowym. Ufundowała go księżna Mirosława, żona księcia zachodniopomorskiego Bogusława II, prawnuka Bolesława Krzywoustego. Księżna kościół przekazała benedyktynom z Mogilna. Od 1333 r. był w rękach biskupów kamieńskich.
Zbudowany z cegły na rzucie prostokąta (8 × 5 m), w stylu romańskim, z apsydą z trzema ostrołukowymi oknami skierowaną na wschód. Wokół chowano zmarłych. W XV w. kościół rozbudowano o gotyckie portale ostrołukowe. W północnej i południowej części elewacji zachowały się zamurowane dawne wejścia – północne dla kobiet, południowe dla mężczyzn, wewnątrz sklepienie krzyżowo-żebrowe. Wielokrotnie niszczony i odbudowywany. Pod koniec XIX w. wykonano neogotyckie okna.
Po II wojnie światowej odrestaurowany na przełomie lat 1958/59 do 1980 wykorzystywany na ekspozycję muzealną. Obecnie obiekt sakralny.
W 2000 r. przed kościołem z okazji 1000-lecia kołobrzeskiego biskupstwa odsłonięto cztery głazy upamiętniające wydarzenia z roku 1000 z herbami Kołobrzegu, siedzibami pierwszych biskupstw Krakowa i Wrocławia oraz arcybiskupstwa w Gnieźnie z napisem „Chwała Bogu. Pokój Ludziom – Gloria Deo. Pax Hominibus”.

Pałac Myśliwski

Rezydencja myśliwska z przełomu XIX i XX w. w stylu eklektycznym z tarasem widokowym, wizerunkami 3 czartów w tympanonie. Podczas oblężenia Kołobrzegu w 1945 r. mieścił się tu szpital polowy. Po odrestaurowaniu nowi właściciele zagospodarowali pałac i przyległe budynki gospodarcze oraz rozległy ogród i urządzili tu hotel z restauracją i salą bankietową.
Pałac w stylu neogotyckim i neorenesansowym
Pałac położony w najwyższym punkcie wsi, w miejscu dawnego grodu, zbudowany na przełomie XIX i XX w. w stylu historyzmu nawiązującego do gotyku i renesansu.

Po wojnie pałac zajęło radzieckie wojsko na mieszkanie swojego komendanta. Wraz z odejściem Rosjan przepadło całe cenne wyposażenie pałacu.
Od 1998 r. w rękach prywatnych, funkcjonuje jako hotel i restauracja.

Majątek ziemski
W przedwojennym Budzistowie istniał majątek ziemski. W 1842 r. jako jego właściciel wymieniony jest Aleksander Maager. Od 1889 r. do końca II wojny światowej folwark był własnością Rudolfa Damma. W 1930 r. do właściciela majątku należało 206 ha ziemi i cegielnia.
Stare Miasto
Około 1935 r. Pomorskie Towarzystwo Ziemskie przejęło od majątku junkierskiego 126 ha ziemi położonych około 1 km na południe od wsi. Wydzielono parcele dla nowych osadników, na których zbudowano 5 gospodarstw. Jest to najmłodsza, położona na uboczu część Budzistowa. Po II wojnie tę kolonię nazwano Starym Miastem. Nazwa jest myląca – ta dzielnica Budzistowa nie ma żadnego związku z usytuowaniem wczesnośredniowiecznego Kołobrzegu.
Zajazd Kasztelański
Latem 1975 r. „Głos Koszaliński” donosił o sukcesie jakim była budowa przez PGR Budzistowo wyjątkowego turystycznego obiektu. Zajazd, zlokalizowany w zadrzewionej części parku i blisko rzeki, miał być połączony promenadą spacerową z Kołobrzegiem, czego jednak nie zrealizowano. Stworzono jednak obiekty do hippiki – stajnie, tor i ujeżdżalnia, teren rekreacyjny oraz plac zabaw dla dzieci. Dominującym akcentem wystroju wnętrza były detale konstrukcji ciesielskich wzorowane na siedemnastowiecznej chałupie z powiatu człuchowskiego, otwarte palenisko w restauracji, z rożnem, na którym pieczono prosięta. Wydarzeniem był prawdziwy kominek i klinkier na podłodze, czy zapomniane detale ciesielskie, takie jak tralki balustrad. Meble z drewna modrzewiowego i wiele innych elementów wyposażenia wykonała Cepelia w Kartuzach. Na głównej ścianie zajazdu zrealizowana została mozaika autorstwa Ireny Zahorskiej, atysty plastyka ze Słupska. Drewniane rzeźby, stanowiące wyposażenie wnętrza i terenu wokół Zajazdu wykonała goszcząca na plenerze grupa uczniów Liceum Technik Plastycznych z Zakopanego. Dwaj plastycy koszalińscy Wiesław Adamski i Piotr Maksymiuk wykonali prace metaloplastyczne i rzeźbiarskie. Niestety po 1989 r. zajazd popadł w ruinę.

Stadnina koni

W centrum wsi położona jest stadnina koni, dawniej należąca do PGR. Hodowane są tu konie wierzchowe rasy wielkopolskiej i kucyki. W dni chłodne i niepogodę działa kryta ujeżdżalnia. Atrakcją są przejażdżki bryczkami po lokalnych drogach. Działa tu ośrodek hipoterapii – rehabilitacji dzieci niepełnosprawnych poprzez jazdę konną.


Słonorośla

W sąsiedztwie Budzistowa występuje unikatowa roślinność halofilna o charakterze nadmorskim. Rośnie tu babka nadmorska, mlecznik nadmorski, sit Gerarda, babka Wintera, łoboda oszczepowata, koniczyna rozdęta, kostrzewa nadmorska i mietlica nadmorska. Przyczyną istnienia słonawy jest przesiąkająca z głębszych warstw gleby solanka, z sięgających aż tutaj, źródeł kołobrzeskich. Ten przyrodniczy skarb, zajmuje niewielki obszar ok. 0,6 ha i jest ukryty w trzcinowiskach na wschodnim brzegu Parsęty. Przyrodnicy zabiegają o utworzenie tu małego rezerwatu przyrody.