Latarnia Morska

Latarnia Morska w Kołobrzegu to budowla powojenna, która stoi na miejscu dawnych zabudowań fortecznych. Mierzy 26 metrów i jest jedną z najbardziej popularnych atrakcji miasta. Latarnia jest udostępniona zwiedzającym a z jej galerii widokowej można podziwiać panoramę miasta. W jej podziemiach znajduje się Muzeum Muszli i Minerałów

Muzeum Minerałów

Muzeum Minerałów znajduje się w podziemiach latarni morskiej w Kołobrzegu. Ekspozycja obejmuje kilkaset unikatowych minerałów, zebranych w różnych częściach świata. Można obejrzeć okazy przywiezione z Maroka, Rosji, Brazylii oraz Madagaskaru. Największą dumą muzeum jest kolekcja agatów marokańskich. Zebrane w muzeum eksponaty przedstawiane są w kilku formach – część została oszlifowana, inne tylko przecięto, aby ukazać wspaniale prezentujące się przekroje.

Promenada nadmorska

Promenada nadmorska w Kołobrzegu to ulubione miejsce spacerów mieszkańców i turystów. Wzdłuż promenady ulokowanych jest wiele punktów gastronomicznych i sklepików z pamiątkami oraz punktów z atrakcjami dla dzieci. To serce Kołobrzegu. Każdy znajdzie tutaj jakieś atrakcje dla siebie. To wspaniałe miejsce na letnie spacery.

Muzeum Oręża Polskiego

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu znajduje się przy ul. Armii Krajowej 13. Pod koniec II Wojny Światowej o Kołobrzeg toczono krwawy bój. W wyniku walk zniszczeniu uległo niemal całe miasto. Muzeum to jedna z bardziej znanych atrakcji Kołobrzegu. Odwiedzając muzeum poznamy dzieje oręża polskiego od okresu średniowiecza do współczesności.

Pałac Brunszwickich

Pałac Brunszwickich – budynek w stylu empire, znajdujący się w Kołobrzegu, w centrum miasta, przy ulicy Armii Krajowej 10. Obecnie mieści się w nim oddział Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Pałac zbudowany został w XIX wieku przez kołobrzeskiego kupca C. F. H. Plüddemanna, jako wiano dla jego córki Almy, która wyszła za mąż za handlowca i armatora Heinricha Braunschweiga. Budynek jest wpisany do rejestru zabytków.

Kołobrzeski Skansen Morski

Kołobrzeski Skansen Morski. W skansenie można zwiedzić dwa wyslipowane okręty, czyli stojące obecnie na lądzie, obejrzeć jacht pełnomorski, elementy z legendarnego kontrtorpedowca ORP „Burza”, liczne uzbrojenie okrętów Marynarki Wojennej RP oraz zabytki techniki morskiej.

Molo

Molo w Kołobrzegu ma długość ponad 200m i jest szerokie na 9m, zbudowane zostało w latach 70-tych XX wieku z żelbetonu. Na końcu pomostu znajduje się przystań dla małych, turystycznych statków, oferujących krótkie wycieczki po Morzu Bałtyckim. Molo i promenada nadmorska to najlepsze miejsca na spacery i podziwianie piękna Bałtyku o każdej porze roku.

Oceanarium

Oceanarium w Kołobrzegu – to jedna z atrakcji dla dzieci, choć i dorośli nie będą się nudzić. W kołobrzeskim oceanarium podziwiać można najróżniejsze ryby, w wielu kolorach i rozmiarach

Port handlowy

Port handlowy w Kołobrzegu. Długość nabrzeża portu handlowego w Kołobrzegu to 786 metrów. Do portu handlowego mogą zawijać statki o długości do 100 m, szerokości do 12 m i zanurzeniu do 4,7 m. Łączna powierzchnia terenów składowych wynosi ok. 50 tyś m2. Port Handlowy stanowi istotny element systemu transportowego na szlakach transportowych prowadzących między północną a południową Europę.

Port Jachtowy - Marina Solna

Port Jachtowy – Marina Solna zlokalizowana jest przy ul. Warzelniczej i rocznie odwiedza ją przeszło tysiąc jachtów z całego świata. Marina posiada pełną infrastrukturę dla jachtów, każde stanowisko posiada własne przyłącze wody i prądu, a w hali zlokalizowanej w marinie działa serwis jachtów. Goście mają do dyspozycji w marinie łazienki, pralnie z suszarnią i wiele terenów zielonych, wszystko chronione i monitorowane. Na terenie mariny znajduje się zabytkowa Reduta Morast, w której w sezonie letnim prowadzona jest tawerna i organizowane są koncerty. To najlepsze miejsce dla miłośników żeglarstwa morskiego i jachtingu.

Port Rybacki

Port Rybacki jest największym spośród wszystkich portów rybackich w Polsce, trafia tu ok. 60% połowów bałtyckich. W porcie rybackim Zarząd Portu zarządza łącznie czterema nabrzeżami o łącznej długości 691,7 m oraz pomostem drewnianym o długości 121 m. Na terenie Portu Rybackiego znajdują się ogólnodostępne parkingi dla samochodów osobowych i ciężarowych, place przeładunkowe i manewrowo – składowe, które mogą być wykorzystane w celu ustawienia hali magazynowych lub warsztatów.

Most Portowy

Most Portowy znajduje się nad rzeką Parsętą i stanowi część tzw. małej obwodnicy kołobrzeskiej. Most Portowy o długości 104 m i całkowitej szerokości 16,5 m powstał w ramach realizacji jednego z trzech etapów największej w Kołobrzegu inwestycji drogowej związanej z budową obwodnicy.

Bazylika kołobrzeska

Bazylika kołobrzeska to najwyższy budynek w Kołobrzegu, jej wieża (wys.72 m) stanowi dla wielu turystów punkt orientacyjny. Mimo potwornych zniszczeń, które dokonały się w czasie zdobywania miasta w 1945 roku (90% zabudowy legło w gruzach) kościół przetrwał i bez wątpienia jest dziś wizytówką Kołobrzegu, dlatego jego sylwetka umieszczona została w logo miasta. Kołobrzeska katedra to jedyny w Polsce 5 nawowy kościół halowy.

Ratusz miejski

Ratusz miejski został zbudowany w latach 1829-32 roku według projektu Karola Schinklera. Ten neogotycki budynek przypomina wyglądem średniowieczny zamek obronny. Dodatkowo jest udekorowany wieżyczkami, a na środku znajdują się herb Polski i Kołobrzegu. Wśród filarów budynku wmurowany jest XVI- wieczny pręgierz, zwany Kolumną Adebara, u którego głowicy znajduje się maska znana z legend o kołobrzeskim wójcie.

Baszta prochowa

Baszta prochowa została zbudowana w XIV wieku i w tamtych czasach wchodziła w skład murów miejskich. Pierwotnie budynek ten graniczył z fosą. Została nieznacznie uszkodzona w 1945 roku. Budynek został zbudowany na planie prostokąta. Obecne są tutaj cztery kondygnacje oraz strych. Od strony południowej budynek jest pozbawiony okien. Występują tylko wąskie otwory strzelnicze.
Miały tu swoje siedziby kawiarnia, dom noclegowy, siedziba kołobrzeskiego PTTK oraz punkt informacji turystycznych.

Bindaż grabowy

Bindaż grabowy. Słowo bindaż oznacza aleję ze sklepieniem z kratownicy z rozpiętymi na niej gałęziami lip lub grabów. Kołobrzeski bindaż jest jednym z nielicznych występujących na terenie Polski, pochodzi z XIX wieku i ma 130 m długości. Stanowi jedno z najbardziej romantycznych miejsc w mieście, dlatego już przed wojną został nazwany aleją miłości. Jeszcze kilka lat temu zdewastowany, dziś pięknie oświetlony z nowymi nasadzeniami cieszy zarówno mieszkańców jak i turystów.

Pomnik Zaślubin Polski z Morzem

Pomnik Zaślubin Polski z Morzem stoi przy nadmorskiej promenadzie, która prowadzi od portu do spacerowego molo. Upamiętnia on zaślubiny Polski z morzem z 18 marca 1945 roku. Na płytach kamiennych, które leżą u podnóża pomnika, upamiętniono wszystkie jednostki zdobywające miasto w 1945 roku. Zaślubiny odbyły się 18 marca 1945 roku, w tym samym dniu, w którym został zdobyty Kołobrzeg. Akt zaślubin był przejawem determinacji w dążeniu do przyłączenia Pomorza Zachodniego do Polski, w czasie, kiedy nikt nie wiedział gdzie będzie przebiegać granica ani jaki będzie ostateczny kształt państwa polskiego.

Park linowy

Park linowy posiada atrakcyjne trasy wspinaczkowe o trzech stopniach trudności. Sprawdzić mogą się tu dzieci (od 7 lat), młodzież i osoby dorosłe… do lat 60. Trasy, znakomicie zaprojektowane prowadzą są przeważnie na wysokości od jednego do kilku metrów, po drabinkach, łańcuchach i linach między wysokimi drzewami.

Kamienica kupiecka

Kamienica kupiecka jest jedyną pamiątką po bogatych hanzeatyckich czasach. Późnogotycka kamieniczka została zbudowana w XV wieku i należała do rodziny Schlieffenów. Dzięki wielokrotnym pracom restauratorskim kamienica ta przetrwała w prawie niezmienionym kształcie aż do II wojny światowej. W czasie wojny została zniszczona, ale w latach 1957-1963 dokonano jej zrekonstrukcji. Kamienica była domem hanzeatyckiego kupca. Na parterze znajdowała się duża sień i pomieszczenie handlowe. Na piętrze mieściły się izby mieszkalne. Kamienica posiada również obszerną piwnicę, w której rodzina kupiecka przechowywała artykuły spożywcze. Podobne przeznaczenie posiadały wyższe kondygnacje. Obecnie jest to miejsce wystaw czasowych muzeum.